Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
%5
Ana Hatları İle Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası Ersin Müezzinoğlu

Ana Hatları İle Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası

Liste Fiyatı : 57,00 TL
İndirimli Fiyat : 54,15 TL
Kazancınız : 2,85 TL
Taksitli fiyat : 4 x 13,54 TL
%5
Temin süresi 5 gündür.
9786052101766
500387
Ana Hatları İle Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası
Ana Hatları İle Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası
İdeal Kültür Yayıncılık Ders Kitapları
54.15

"Efendiler!

Harici siyasetimizde dürüstlük memleketimizin emniyetine ve inkişafının masuniyetine dikkat, şiarı hareketimize kılavuz olmaktadır...

Esaslı inkişafat ve ıslahat içinde bulunan bir memleketin hem kendisinde, hem muhitlerinde sulh ve huzuru cidden arzu etmesinden daha kolay izah olunabilecek bir keyfiyet olamaz.

Bu samimi arzudan mülhem olan harici siyasetimizde memleketin masuniyetini, emniyetini, vatandaşların haklarını her hangi bir tecavüze karşı bizzat müdafaa edebilmek kudreti de bilhassa gözde tuttuğumuz noktadır."

"Türkiye'nin emniyetini gaye tutan, hiçbir milletin aleyhinde olmıyan bir sulh istikameti bizim daima düsturumuz olacaktır."

Atatürk'ün 1927 ve 1931 yıllarındaki TBMM açılış konuşmalarından alınan bu pasajlar, dönemin Türk dış politikasını oldukça açık bir şekilde yansıtmaktadır.

Uzmanlık alanı Siyasi Tarih ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi olan akademisyenlerce vücuda getirilen bu araştırma kitabı, Atatürk'ün yukarıda amaç ve ilkeler bazında ana hatları ile çizdiği Türk dış politikasını detaylarıyla okuyucuya ulaştırmayı amaç edinmiştir.

Lozan Barış Antlaşması ve sonrasında buna zamanla ilave edilen kazanımlar başta olmak üzere, Milletler Cemiyeti'ne giriş, barışçı bölgesel girişimlerde yer alma gibi gelişmeler itibariyle iddia olunabilir ki dış politika, dönemin en başarılı alanlarından birini oluşturmuştur.

Kitaptaki yazılar da büyük ölçüde bu tezi destekler niteliktedir.

Kapat