Sepetim (0) Toplam: 0,00

Davranışsal MuhasebeTeorik ve Ampirik Çalışmalar

Liste Fiyatı : 60,00
İndirimli Fiyat : 45,00
Kazancınız : 15,00
9786057877956
738459
Davranışsal Muhasebe
Davranışsal Muhasebe Teorik ve Ampirik Çalışmalar
Siyasal Kitabevi
45.00

Antik çağdan bu yana uygulamalı bir bilim olarak devinimsel gelişim kaydeden Muhasebe bilimi; insan davranışları ile değişen dünyanın ekonomik varlık ve kaynaklarını ölçmeye, işlemeye, meydana gelen değişimleri raporlamaya ve değerlendirmeye devam etmektedir. Öte yandan İktisat biliminde olduğu gibi Muhasebe biliminde de ana fenomenlerden biri olarak sadece rasyonelliğin değil psikolojik ve sosyolojik unsurlarında dikkate alınması gerektiği anlaşılmış; iktisadi yaşama davranışçı bakış açısı kazandırılan yoğun bir yayın akımı gözlenmiştir.

Davranışsal Muhasebe alanı farklı teorilerden yararlanılarak şekillenmiş, davranışlar ile muhasebe arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Öyle ki, Muhasebe hem insan davranışlarının nedeni hem de bu davranışlara etki eden bir unsur olarak değerlendirilmiş, ayrıca muhasebe meslek mensuplarının davranışları ve meslek mensuplarının davranışlara etkileri ele alınmıştır.

Bu kitabın temel motivasyonu da Türkiye’de, Davranışsal İktisat altında sınıflandırılabilecek kaynaklar içinde görece zayıf kalan Davranışsal Muhasebe’nin, bu alanı kapsayan teorik ve ampirik çalışmalar ile zenginleştirilmesi yönündeki arzumuz olmuştur. Bu amaçla 13 farklı çalışma ile Muhasebe ve Davranış Bilimleri arasındaki disiplinler arası (çalışma) alanına dikkat çekilmiştir.

Kapat