Sepetim (0) Toplam: 0,00
%22
Kırgız Türkçesi Ağızlarında İkilemeler Mehmet Özeren

Kırgız Türkçesi Ağızlarında İkilemeler

Liste Fiyatı : 27,00
İndirimli Fiyat : 27,00
Kazancınız : 0,00
Taksitli fiyat : 9 x 3,30
%22
Temin süresi 5 gündür.
9786053425281
493404
Kırgız Türkçesi Ağızlarında İkilemeler
Kırgız Türkçesi Ağızlarında İkilemeler
Akçağ Yayınları - Ders Kitapları
27.00

Kıpçak grubu içerisinde değerlendirilen Kırgız Türkçesinin ağızlarındaki ikilemelerin ele alındığı bu eser, ikilemeler ile ilgili daha önce yapılan çalışmalardaki inceleme yöntemleri ve tasnifler de göz önünde bulundurularak hazırlanmış en kapsayıcı çalışmalardan birisidir.
Eserdetespit edilen 1.953 ikilemeses özellikleri, yapı özellikleri,sözcük türleri, kökenleri ve anlam özellikleri açısından detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İkilemelerin dikkat çeken tekrarlı biçimlerine ve unsurları yer değiştiren ikilemelere de yer verilmiştir.

Eserin inceleme kısımlarında eş ve art zamanlı karşılaştırmalar yapılmıştır. Eş zamanlı göndermeler ile çağdaş Türk lehçelerindeki kullanımların, art zamanlı göndermeler ile tarihîTürk lehçelerindeki kullanımların karşılaştırılmasına olanak sağlanmıştır. Türkçenin tarihî dönemlerindeki ikilemeler ile karşılaştırma yapılırken ayrı bir bölüm oluşturulmuş ve geçmişten bugüne bire bir aynı kullanılagelen ya da kısmî kullanılan ikilemeler ayrı ayrı ele alınmıştır.Çalışmanın sonunda Kırgız Türkçesi ağızlarından tespit edilmiş olan ikilemeler, ses farklılığı esası gözetilerek alfabetik bir liste halinde de verilmiştir.

Eser, ikilemeler üzerine yapılan oldukça detaylı bir çalışma olduğu için, eserin alandaki boşluğu dolduracağı ve bu alanda yapılacak çalışmalara yol göstereceği düşünülmektedir.

Kapat