Sepetim (0) Toplam: 0,00
%15
Kürt Aşiretleri Tuncay Şur

Kürt AşiretleriAktör, Müttefik, Şaki

Liste Fiyatı : 103,00
İndirimli Fiyat : 87,55
Kazancınız : 15,45
9789750533044
769273
Kürt Aşiretleri
Kürt Aşiretleri Aktör, Müttefik, Şaki
İletişim Yayınevi
87.55

Osmanlı'yla müttefiklikten düşmanlığa uzanan ilişkileri sonucu Kürtaşiretleri, 16. yüzyıldan itibaren sürekli olarak bir ıslah çabasının nesnesi,“şakîliğin membası” olarak kayıtlara geçti, buna uygun bir muameleylekarşı karşıya kaldı. 18. yüzyılın ilk yarısına kadar geniş bir coğrafya üzerindeotonom ve yarı otonom bir şekilde hükümranlık sürüp imparatorluğuntakdir, taltif ve terfilerine mazhar olan da yine bu Kürt aşiretleri oldu.Zaman içinde yoğunlaşan merkezileşme politikalarıyla beraber Kürtaşiretlerinin devletle ilişkisi, çeşitli biçimlerde değişse de ana eksen sabitti: II.Abdülhamit'ten İttihat ve Terakki'ye ve nihayet Cumhuriyet'e devreden ilişkikarşılıklı çıkarlara dayalı, itaatle isyan arasında salınan bir politik düzlemdebelirlendi. Her aşiretinse elbette kendi hususiyeti, tarihi, politik kabiliyeti,ayrı ayrı şahsiyeti vardı.

Bir bütün olarak aşiret ilişkileri ve olgusunun işleyişine dair genel bir çerçevesunan Tuncay Şur ve Yalçın Çakmak'ın derlediği Kürt Aşiretleri, birçokaşireti gerek kendi tarihleri, gerek tarihsel konumlanmaları çerçevesindepanoramik biçimde ele alıyor.

Aşiretler konusunda zengin bir bakış açısı sunan, kapsamlı bir derleme...

Suavi Aydın, Ali Haydar Bektaş, Burak Bektaş, Hasan Biçim, Hamit Bozarslan,Serhat Bozkurt, Safiye Ateş Burç, Yalçın Çakmak, Ercan Çağlayan, GökhanÇetinsaya, Erdal Çiftçi, Berhan Aren Çoban, Fasih Dinç, Mehmet Rêzan Ekinci,Kamil Fırat, Mehmet Fiğan, Suphi İzol, Hakan Kaya, Yener Koç, İsmet Konak,Orhan Örs, Tuncay Şur, Gültekin Uçar, Sedat Ulugana, Martin van Bruinessen,Hiroki Wakamatsu ve Lale Yalçın-Heckmann'ın katkılarıyla...

Kapat