Sepetim (0) Toplam: 0,00
%25
Masonlar Dinleyiniz! Mahmut Esat Bozkurt

Masonlar Dinleyiniz!

Liste Fiyatı : 60,00
İndirimli Fiyat : 45,00
Kazancınız : 15,00
9786257697606
450478
Masonlar Dinleyiniz!
Masonlar Dinleyiniz!
45.00

Bu eserde, Mahmut Esat Bozkurt'un 1931 ve 1932 yıllarında Anadolu, Hürriyet ve Yeni Asır gazetelerinde yayımlanan yazıları toplanmıştır.
Kitapta yer alan yazılar, Mahmut Esat Bozkurt'un masonlara karşı kişisel tutumunu değil Kemalist iktidarın ortak tutumunu ortaya koymaktadır.

Nitekim Mahmut Esat Bozkurt'un 1931'de yazılarıyla masonlara karşı başlattığı kampanya, bizzat Mustafa Kemal tarafından yönlendirilmiştir.

Mahmut Esat Bozkurt'un masonlarla ilgili bilgilenmesi için ona kitaplar veren Mustafa Kemal “Bunu güzelce mütalaa et, bir önergeyle Halk Partisi grup başkanlığına ver, grupta bunlara şiddetli hücum yap ve grupça kapanmasına önayak ol” demiştir.

Kemalist iktidarın masonlara karşı yürüttüğü bu faaliyetin sonunda, Türkiye Mason Derneği'nin bütün malları Halkevleri'ne bağışlanmış;
1935'te dernek kapatılmıştır.

“Mason tekkesinin imtiyazı nedir ki hâlâ duruyor?”
“Milletimden başka kimseye verecek hesabım yoktur. allah'a bir kuru can borcum var.”
“Ben, masonluğun prensiplerine de tatbikatına da tecellilerine de Türk olarak düşmanım.”
“Farmasonlukla aramızdaki fark şudur ki, biz önce milletimizi, sonra milletleri düşünürüz.”
“Masonluk bir vicdan meselesi de değildir. Türkiye'de siyaset yapıyor, memleketi ikiye ayırıyor. Türk gençliğini şuursuz hülyalar içinde bırakıyor. Tehlike var!

Büyük Türk gençliği, mefkûresini masonlukta bulamaz. O, idealini 10 bin yıllık Türk tarihi kokan bu topraklarda, bütün bir medeniyete 10 bin yıl üzerinden bakan milletinin bağrında bulabilir. Her şeyden evvel Türküz, her şeyden sonra yine Türküz. Onun için yaşarız, onun için ölürüz.”

“Masonluğu fazla telaş almış… Sanki kıyamet kopuyor. Fazla üzdüm galiba!.. Buna çok üzüldüm. Fakat ne yapabilirim ki?! Bir gün Türk milleti ağlayacağına, varsın bütün bir dünya masonluğu üzülsün…”

Kapat