Sepetim (0) Toplam: 0,00
%15
Politika ve Sorumluluk Nilgün Toker Kılınç

Politika ve Sorumluluk

Liste Fiyatı : 71,50
İndirimli Fiyat : 60,78
Kazancınız : 10,72
9789750532665
769350
Politika ve Sorumluluk
Politika ve Sorumluluk
İletişim Yayınevi
60.78

Dünyanın gidişatına müdahil olma istemi anlamında politikanın irtifakaybettiği zamanlardan geçiyoruz. Neoliberalizm “çağında” iktisadi akıl,politik olanı geriletiyor, sulandırıyor. Politik düşüncenin ve eylemin akışınaket vuran bu süreç, politikanın alâmetifarikası olan karşılıklı konuşmanınve dinlemenin imkânsızlaştığı bir eşiği zorlamakta. İçine sürüklendiği budarboğazdan çekip alabilmek için politikayı yeniden düşünmeye ihtiyaç var.Nilgün Toker Kılınç'ın bu kitapta bir araya gelen yazılarının amacı da tamolarak bu: Politikayı düşünmeye, politikayı dert etmeye davet!

Bu davete damgasını vuran bir saik, “adalet” nosyonudur. Hayatın zapturaptaltına alındığı, söylemlerin istikrarsızlaştığı, hazır kalıpların düşünce veeylemin içini boşalttığı bir zamanda politikayı düşünmek, Nilgün TokerKılınç'a göre, aynı zamanda adalet üzerine düşünmektir. “Özgürlük”, adaletiyeniden düşünmek ve inşa etmekle mümkündür. Adalet politikanınkurucu ilkesi olarak bir arada yaşama arzusunun da asli dayanağıdır. Adilbir toplumda, özgür bir birey olarak, diğer insanlarla bir arada yaşamakoşulunun sorumlulukla olan bağlantısı, politikayı “sorumluluk” temelindedüşünmeye teşvik edecektir.

“Eşitlik”, “dünya”, “hak”, “özgürlük”, “eylem”, “adalet” gibi temel kavramlarınsorumluluk duygusuyla anlam kazanması, politikanın bugün neredeyseunutulmuş olan “etik” boyutunu da gözler önüne serer: Dünyaya karşı insanolmamız hasebiyle sorumluyuzdur. Nilgün Toker Kılınç'ın umutlu sesinde, busorumluluk bilinci yankılanıyor.

Kapat