Sepetim (0) Toplam: 0,00
%20
Rüyaların Yorumu Cilt: 1 Sigmund Freud

Rüyaların Yorumu Cilt: 1

Liste Fiyatı : 40,00
İndirimli Fiyat : 32,00
Kazancınız : 8,00
9786055465599
374915
Rüyaların Yorumu Cilt: 1
Rüyaların Yorumu Cilt: 1
32.00

6 Mayıs 1856'da Avusturya İmparatorluğu'nun bugün Çekoslovakya'da yer alan Pribor şehrinde doğmuş ve 23 Eylül 1939 yılında İngiltere'de ölmüştür. Psikoanalizn kurucusu olan Avusturyalı nörolog yanlızca psikoloji değil, sanat, eğitim, antropoloji gibi alanları da derinden etkileyen ve gemiş tartışmalar yaratan psikanaliz kuramıyla 20. yüzyıla damgasını vuran düşünürler arasında yer alır.

"Hastayı konuşturarak tedavi" yöntemini geliştirdi Freud, Hipnozun geliştirici iyileşmeler sağladığını görünce bu yöntemi bıraktı ve psikanaliz tekniğinin temel öğesi olan serbest çağrışım yöntemini geliştirdi. Bu tedavi yönteminde hasta bütünüyle gevşeyerek ve çağrışım zincirlerinin izleyerek düşünce ve anılan arasında dolaşıyor, sonunda kendini rahatsız eden sorunla ilintili bir noktaya geliyordu..

Hastalar üzerinde çalışmalar sonucunda nevrozun temelinde cinsel çatışmaların yattığı konusundaki inancı pekişti. Hislerin ise çocuklukta yaşanana sarsıcı bir cinsel deneyimden ortaya çıktığına inanıyordu, pek çok hastanından benzer bir öykü dinlemişti. Ama sonra çok önemli bir şey keşfetti hastalarının anlattığı öyküler uydurmaydı ve böyle bir saldırıya hiç uğramamışlardı. Böylece çatışmalarının çocukluktaki cinsel fantaziler üzerine yoğunlaştırdı. 1897'de sistemli biçimde kendi kend,ni analiz etmye başladı ve Odeipus kavramını geliştirdi. Yapıtında rüyaların temel işlevlerinin isteklerin doyurulması olduğunu bu isteklerin rüyada, yoğunlaşmış yada yer değiştirmiş biçimlerde dışa vurulduğunu ve bilinçdışı mekanizmalarla çeşitli simgeler biçiminde ortaya çıktığnı öne sürdü.

Kapat