Sepetim (0) Toplam: 0,00
%18
Sermayenin Mekanları David Harvey

Sermayenin MekanlarıEleştirel Bir Coğrafyaya Doğru

Liste Fiyatı : 80,00
İndirimli Fiyat : 65,60
Kazancınız : 14,40
9789755705743
483550
Sermayenin Mekanları
Sermayenin Mekanları Eleştirel Bir Coğrafyaya Doğru
Sel Yayıncılık
65.60

David Harvey son dönemin en çok referans verilen, en etkileyici teorisyenlerinden biri. Aktivist kimliği ve antikapitalist hareketler üzerine yazdıklarıyla da bilinen Harvey'in ünü ve etkisi, bakış açısını değiştirdiği coğrafya biliminin yanı sıra sosyoloji, siyasal iktisat, mimari, edebiyat incelemeleri ve kent çalışmalarına kadar uzanıyor. Bu kitap 30 yılı aşkın bir süre zarfında yazdığı makaleleri ilk kez bir araya getirerek Harvey'in eleştirel coğrafya teorisinin gelişimine ve düşüncesinin yapıtaşlarına ayna tutuyor.

Coğrafi araştırmalar sonucunda elde edilen bilginin sistematik bir biçimde ele alınamayacağı, coğrafyanın yalnızca veri sunduğu yönündeki doktrine karşı çıktığı gibi, Marksizm ve sosyal teoriye coğrafya ve mekân boyutunun kazandırılmasında da önemli bir yeri olan Harvey, Sermayenin Mekânları'nda iktidar, siyasal iktisadi yapı, bilgi, sosyal bilimler ve coğrafya arasındaki ilişkiyi yeniden kurarken; sermaye birikiminin, mekânın kapitalist üretiminin ve eşitsiz gelişimin coğrafyasını Marksist bakış açısıyla ele alıyor.

Kapitalizmin jeopolitiğini sergilerken Kant, Marx, Hegel, Foucault, Von Thünen ve Heidegger gibi düşünürlerin teorilerinde coğrafi düşüncenin izini sürüyor.

Kapat