Sepetim (0) Toplam: 0,00
9786052290514
733625
Yemen Yolunda
Yemen Yolunda
100.00

Türk kültür ve edebiyat hayatının bugün çoğu kişi tarafından hatırlanmayan isimlerinden biri Abdülgani Seniy Yurtman. Ancak şahsı ve yazdıkları dikkate alındığında maruz kaldığı bu unutuluşun, büyük bir vefasızlık olduğu hemen fark edilecektir. Öyle ki Yemen'e dair yazdığı seyahat yazılarından oluşan Yemen Yolunda ve Yemen'den Avdet edebiyatımızın müstesna eserleri arasında sayılmalıdır. Bu seyahat yazılarının ilk kitabı olan Yemen Yolunda'da Abdülgani Seniy, 1909 yılında Selanik'ten Yemen'in bugünkü başkenti San'a'ya kadar devam eden yolculuğunu ve gözlemlerini anlatmaktadır. O, yolculuğu esnasında edindiği tarihî ve kültürel birikimini, tecrübelerini, gördüğü değişimleri yazıya aktarmak arzusuyla dolu; gelecek kuşaklar tarafından hayır ile yâd olunmak, ahfâd arasında ise anılmak isteyen bir Osmanlı aydınıdır.

Yemen Yolunda yazıldığı dönemin Osmanlı coğrafyasına ayna tutan eserlerden biridir. Yüzyıllar boyunca Osmanlı egemenliğinde olan toprakların el değiştirdiği ve sınırların yeniden çizildiği bir dönemde kaleme alınan söz konusu seyahatname, aynı zamanda Batılı devletlerin Yakın ve Orta Doğu coğrafyasında sürdürdükleri sömürgecilik faaliyetlerinin sonucu olan siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel değişimleri yansıtması açısından da önem taşımaktadır.

Yemen Yolunda, Karakum Yayınevi “Türk Klasikleri” serisinin nadide eserlerinden biri olarak aslına mutlak mutabık olmak kaydıyla yeni Türk harflerine ilk defa aktarıldı ve notlarla zenginleştirildi. Böylelikle 112 yıl sonra yeniden yayımlanan Yemen Yolunda, okurunu zamanda yolculuğa çıkarmakla yetinmeyip tarihî, siyasi, edebî ve kültürel araştırma yapacak olanlara da ilk elden özgün bilgiler veriyor.

Kapat