Sepetim (0) Toplam: 0,00
9786258440331
769627
Yok Böyle Bir Köy Karaözü
Yok Böyle Bir Köy Karaözü
50.00

1959 Sivas-Gemerek/KARAÖZÜ doğumlu Vedat TATAR, 1989 yılından beri başkentte yaşamaktadır. İlk ve orta öğrenimini Karaözü'de, lise öğrenimini Gemerek'te tamamlamıştır, 1980 Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca bölümü mezunudur. Aydın-Çine İmam Hatip Lisesi, Siirt-Şirvan Lisesi, Kayseri-Karaözü Lisesi ve Ankara-Ömer Seyfettin Lisesi'nde Fransızca öğretmenliği ve 13 yıldır TBMM'de milletvekili danışmanlığından sonra Ulus Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi'nde 41 yıllık mesleğinden 2021'de emekli oldu. KARAÖZÜ ŞAHRUH KÜLTÜR Derneği başkanlığı, ÂŞIK VEYSEL Kültür Derneği yöneticiliği yaptı. DOST DOST dergisinde, Başkent Üniversitesi yayın organı “Bütün Dünya” ve de Karaözü ŞAHRUH dergisinde uzun süre yazdı. “KURRAHAZZİ-KARAHAZZİ ŞAHRUH'UN GİZLERİ” isimli bir de kitabı yayımlanmıştır.
Amatör olarak genelde halk müziği çalgılarının birçoğunu çalabilen yazarımız okullarda spor, folklor ve bando ile yıllarca ilgilenmiş, okullar ve yörelerde tesislerini ve kadrolarını oluşturmuştur. Ayşegül ile evliliğinden Kadir EREN ve İbrahim ERDEM isimli iki çocuk babası ve ASLAN isminde bir de torun sahibidir.
Fazıl SAY'ın Serenad BAĞCAN ile ilk köy konserini verdiği yer, mezarlığını taşıyıp yerine İMECE kültürü ile okullarını yapmış, dünyanın en ünlü kuruluşlarının (Samsung-General Electric-Siemens-Pegasus) mühendislerinin, ölümüyle de öğrencilerine ışık olan profesörlerin yöresidir. Fikret OTYAM'ın öykülerine, Fakir BAYKURT'un “Bir TÖS Vardı” kitabına konu olan ve Âşık Veysel'in adına şiir yazdığı ilk ve tek köy. Dünya şairi Kemal ÖZER'in, Hollywood ve Yeşilçam film afişlerinin yaratıcısı araştırmacı gazeteci Mehmet BAL'ın ata yurdu, dünyada ilk ve tek gazeteci heykeli bulunan, 64 mezunu olan KÖY ENSTİTÜLÜLERİN ÖZÜ, KARAÖZÜ-MAARİFÖZÜ'dür.

Kapat