Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
5941 Sayılı Yasada Düzenlenen Çekin Karşılıksız Kalmasına Sebebiyet Ve

5941 Sayılı Yasada Düzenlenen Çekin Karşılıksız Kalmasına Sebebiyet Verme Suçu

Liste Fiyatı : 79,00 TL
Taksitli fiyat : 4 x 19,75 TL
Temin süresi 5 gündür.
KARGO BEDAVA
9786050662009
703975
5941 Sayılı Yasada Düzenlenen Çekin Karşılıksız Kalmasına Sebebiyet Verme Suçu
5941 Sayılı Yasada Düzenlenen Çekin Karşılıksız Kalmasına Sebebiyet Verme Suçu
Platon Hukuk
79.00

Çekin karşılığının bulunmaması durumunda bir yaptırım uygulanıp uygulanmaması ve yaptırım uygulanacak ise nasıl bir yaptırım uygulanacağı sorunu uzun süredir hukukçuları meşgul eden güncel tartışma konularından birisidir. Bu tartışmalar çerçevesinde ülkemizde 1985 yılından bu güne kadar çok sayıda farklı düzenleme yapılmıştır.

Çalışmamızın birinci bölümünde, 5941 sayılı Yasa ile çekin karşılıksız bırakılması suçuna getirilen müeyyidenin Anayasa'nın 38'inci maddesine aykırılığı sorunu ile çekin hukuki mahiyeti, bu konuda Anayasa Mahkemesi'nin ilgili kararı incelenmiştir.

İkinci bölümdeyse çekle ilgili karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet verme suçunun unsurları, suçun özel görünüş şekilleri, faili, şikayet konusu ve şekli, yargılama usulü, suçun yaptırımı üzerinde durularak, uygulamada karşılaşılan sorunlar, Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemeleri'nin vermiş oldukları kararlar ortaya konularak işlenmiştir.

Nihayet konu ile ilgili mevzuat üçüncü bölüme ve Anayasa Mahkemesi'nin kararları kitabın son bölümüne eklenerek, bu konuda uygulamanın içerisinde bulunan meslektaşlarımız ile sair ilgililere katkı sunmaya çalışılmıştır.

Kapat