Akademik Kaynakça

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Hukuk Fakültesi; Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Edebiyat Fakültesi bünyesindeki yazar kadrosuyla yayıncılığa adım atan Siyasal Kitabevi 1985 yılında Ünal Sevindik tarafından kurulmuş, yayın listesini sosyal bilimler alanındaki akademik kitaplardan oluşturmuştur. Siyasal Kitabevinin en önemli misyonu Türkiye’de yapılan akademik çalışmaları üniversite öğrencileri ve akademisyenlerle buluşturmasıdır. Diğer taraftan üniversitelerde kaynak kitap olarak kullanılmak üzere çeviri eserleri de yayımlamaktadır. 800’e yakın eser yayımlayan ve uluslararası bir yayınevi olan Siyasal Kitabevi akademik yayıncılıkta uzmanlaşmanın haklı onurunu yaşamaktadır. Yayınevimiz iyi bir dağıtım ağı ve internet sitesi ile okurlarımızın yanı başında.

Phoenix Yayınevi ise, Siyasal Kitabevinin birikimi ile 2001 yılında yola çıktı. Neden Phoenix Yayınevi? Çünkü Phoenix ile birlikte akademi ile kültür kitaplığını birleştirmek istedik. Böylece akademik yayınları üniversiteler ile birlikte genel okuyucu ile de buluşturduk. Edebi eserlerden tarih, sosyoloji, iletişim, felsefe, siyaset bilimi, arkeoloji, iktisat alanlarına kadar teorik ve pratiğe yönelik birçok yayının ortaya çıkmasına vesile olmaktadır. Bununla birlikte Giddens, Michael Mann, Rawls, Marshall Hudgson, Callinicos, Castels, Skinner, Ed Mcbain, Connell ve daha birçok önemli yazarın eserlerini Türkçeye kazandırmıştır. Taylor&Francis, Routledge, Oxford University, Harvard University, Wiley, Polity, Sage gibi birçok önde gelen yayıncı ile çalışmakta ve önemli akademik yayınların telif haklarını almaktadır. Yayınevimiz tarafından çıkarılan kitaplar Türkiye ve dünyanın bilinen üniversitelerinin –Harvard Üniversitesi Kütüphanesi, Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi, British Library, New York Üniversitesi Kütüphanesi, Chicago Üniversitesi Kütüphanesi gibi- kataloglarında yer almaktadır. Yayınevimiz, Strata ilişkisel Sosyal Bilimler Dergisini çıkarmaktadır.

 

Aşağıda indirme bağlantıları bulunan kategorilerden, 2020, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında basımı yapılan kitaplarımızın tamamının iç kapak, künye sayfası ve kaynakça sayfalarına işlemlerinin için ulaşabilirsiniz.
 
 
 
Kapat