Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
%15
Bir Açılış Olarak Mekan (Ciltli) Selim Velioğlu

Bir Açılış Olarak Mekan (Ciltli)Enclosure As A Disclosure

Liste Fiyatı : 120,00 TL
İndirimli Fiyat : 120,00 TL
Kazancınız : 0,00 TL
Taksitli fiyat : 4 x 30,00 TL
%15
Temin süresi 5 gündür.
KARGO BEDAVA
9786257008105
596366
Bir Açılış Olarak Mekan (Ciltli)
Bir Açılış Olarak Mekan (Ciltli) Enclosure As A Disclosure
YEM Yayın
120.00

Selim Velioğlu'nunBir Açılış Olarak Mekan / Enclosure as a Disclosureadlı kitabının hem içeriği hem de baskı tekniği ve kağıt seçimiyle teknik özelliklerigeliştirilmiş ve güncellenmiş yeni baskısı YEM Yayın'dan çıktı.

Selim Velioğlu, son yıllarda Türkiye'de mimarlık ve tasarım eğitiminin temel başvuru kaynakları arasında yer alan kitabında, “açılış” kavramından yola çıkarak ortaya koyduğu mimari mekân tasarımı anlayışını, “açılış”ın mekânsal bir gerçeklik olarak hayat bulmasını sağlayan beş temel kavram (çokluk, uydu öğeler, kütlesel kademelenme, avludan hayat bulma, yeşil üreten mekânsal kurgu) ışığında düşünceler, tasarımlar ve yapılar eşliğinde anlatıyor.

Kitabın temel özelliği ya da farklılığı, günümüzde kutuplaşmış iki ayrı küme olarak algılanan kuramsal çalışmalar ile tasarım çalışmalarının bütünleştiği yeni bir alan açması. Ortaya konulan kuramsal yaklaşım, tamamı yazar ve çalışma arkadaşlarına ait tasarımlar ile örnekleniyor. Kitabın diğer bir özelliği de, mimar ya da tasarımcı olmayan okuyucuya mekân tasarımının gündelik yaşam ile iç içeliğine ilişkin iletiler sunması. Kitap yoğun içeriği ve sürükleyici kurgusuyla da dikkat çekiyor.

Kitabın hem sayfa hem de örnek proje sayısının artırılarak genişletilen yeni baskısında, Selim Velioğlu'nun ekip arkadaşlarıyla birlikte gerçekleştirdiği konut, kültür, eğitim, spor, müze, konaklama, sanayi, yönetim, ticaret, ulaşım, kentsel tasarım, peyzaj tasarımı türlerinde, çeşitli ölçeklerde 100'ü aşkın tasarım kitapta ayrıntılarıyla veriliyor.

Büyük bir çoğunluğu ödül kazanmış projelerin özel çekilmiş renkli fotoğraflar, planlar, kesitler, görünüşler ile aksonometrik çizimlerin yanı sıra projeyi anlatan açıklama metinleriyle yer aldığı kitap;mimarlar, şehir plancıları, kentsel tasarımcılar, iç mimarlar için bir başvuru kitabı olmasının yanı sıra mimarlık ve tasarım öğrencilerine de projeleri inceleyerek kendi tasarım çalışmalarında yararlanabilecekleri değerli bir kaynak olma niteliği taşıyor.

Selim Velioğlu, temelde mimarlığa yaklaşımını ve buradan yola çıkarak kitabı hazırlama amacını şöyle özetliyor:
“Bu kitap, gerçekleştirdiğimiz tasarımların içerdiği ortak ilke ve önceliklerden temellenen bir tasarım anlayışı ortaya koymaktadır. Bu anlayışın ve kitapta dile getirilenlerin yaşanılır mekânsal çevrelere ulaşılmasında yol gösterici nitelikte olduğuna inanıyorum.”

Kapat