Sepetim (0) Toplam: 0,00
%22
Dilbilgisi Kavramları Sözlüğü Tahir Yüksel

Dilbilgisi Kavramları Sözlüğü

Liste Fiyatı : 27,50
İndirimli Fiyat : 27,50
Kazancınız : 0,00
Taksitli fiyat : 9 x 3,36
%22
Temin süresi 5 gündür.
9786059069007
643320
Dilbilgisi Kavramları Sözlüğü
Dilbilgisi Kavramları Sözlüğü
Uyanış Yayınevi
27.50

"(...) 40 yılı aşkın meslek yaşamımızda, terimler kadar birtakım dilbilgisi kavramlarının, unsurlarının da yeterince anlaşılamadığı, yerli yerinde kullanılamadığı için de anlak ve anlatım bozuklukları ile kavram kargaşasasına yol açtığını gördük.

Özellikle yardımcı sözcüklerin işlevlerin yanlış yerde ve anlamda kullanıldığını tespit ettik. Bunun yanında birtakım eklerin, noktalama işaretlerinin rastgele kullanıldığına tanık olduk.

Bu eksikliği gidermek için de, dilbilgisi terimlerinin yanı sıra, cümlede anlam kazanan ve cümleye değişik anlamlar yükleyen yardımcı sözcüklerin doğru kullanılışlarını, noktalama işaretlerinin tanımlarını ve uygulamalarını, gramer açısından doğru kullanılmakla birlikte, cümleye farklı anlamlar yükleyen eklerin kullanılış biçimlerini ve cümleye kattıkları anlamları: özellikle yazı dilimizde sık yapılan anlatım bozukluklarının nedenlerini ve bu tür bozuklukların nasıl giderileceğini maddeler halinde sıralamaya çalıştı.

Bu açıdan, çalışmamızı terimler sözlüğünün ötesinde, terimlere ek olarak kavramlar sözlüğü biçiminde, el altı kitabı olarak tasarladık."

Kapat