Sepetim (0) Toplam: 0,00
Geçmişten Günümüze İsmailağa Taş Medrese – 1 Recep Çelik

Geçmişten Günümüze İsmailağa Taş Medrese – 1(1748-1969)

Liste Fiyatı : 65,00
9786250002476
760002
Geçmişten Günümüze İsmailağa Taş Medrese – 1
Geçmişten Günümüze İsmailağa Taş Medrese – 1 (1748-1969)
65.00

Tevhid-i Tedrisat'tan sonra pek azı ayakta kalabilmiş olan medreselerden bir tanesi de İsmailağa Taş Medrese'dir. Bânisinin ihlasından olsa gerek 1952'de yeniden ayağa kaldırılmış ve döneminin gözde alimleri bu medresede ders verip, talebe yetiştirmişlerdir. Bugün yurtiçi ve yurtdışı pek çok dini ve sosyal kadrolarda hala buradan yetişen simaları görmek mümkündür.

Elinizdeki bu kitap, İsmailağa Taş Medrese'nin duvarlarına sinmiş olan yaşanmışlıkları, hüzünleri, hasretleri ve trajikomik olayları geçmiş günlerden alıp, tüm canlılığıyla günümüze aksettirme niteliğindedir. Zira medrese geleneğimiz zindeliğini ve işlevini muhafaza ediyor. Sadece tarihi birer hatıra olmaktan ziyade bu kitaptaki pek çok ayrıntı bize tecrübe olarak geri dönmektedir hiç şüphesiz.

Cumhuriyet sonrası ilk faaliyetlerin son bulmasıyla 1969'da kapanan bu medresede, kapanmanın hemen ardından yepyeni bir sayfa açılacaktı. İleride, bir nesle vuracağı damganın ayak sesleri şimdiden belli olan Mahmud Efendi Hazretleri, caminin de resmi imamı sıfatıyla burayı ele alacak ve bambaşka simaların elinde bu medrese yeniden hayat bulacaktı. Sizleri, kubbelerinde hoş bir sadâ olarak kalmış olan bu dünyayı daha yakından tanımaya davet ediyorum.

Kapat