Sepetim (0) Toplam: 0,00
%13
Güç İletimi Yetkin Saner

Güç İletimi

Liste Fiyatı : 170,00
İndirimli Fiyat : 170,00
Kazancınız : 0,00
Taksitli fiyat : 9 x 20,78
%13
Temin süresi 5 gündür.
KARGO BEDAVA
9789755113654
455416
Güç İletimi
Güç İletimi
Birsen Yayınevi
170.00

Kocaeli Üniversitesinde part time görev yaptığım yıllarda Güç İletimi (Enerji Taşınması) dersini okuturken, aynı zamanda, piyasada bu konuda tasarım ve uygulama yapmaktaydım. Güç İletimi notlarım da, aynen Güç Dağıtımında olduğu gibi, uygulamadaki deneyimlerimi katarak yayınlamamın yararlı olacağına karar verdim. Problemleri, öğrencilerime sınavlarda sorduğum ve konuların anlaşılmasına yardımcı olacak problemler içinden seçtim.

Güç İletimi, Mekanik Hesaplar ve Elektrik Hesaplar olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Elektrik hesaplarla ilgili yeterli kitap bulunduğunu düşünüyorum. Ancak, mekanik hesaplarla ilgili hem teoriyi, hem de tasarım yapmaya yetecek bilgileri içeren kitapların noksanlığının hissedildiğini gözlüyorum. Bu nedenle, bu kitapta sadece mekanik hesaplara, ayrıca direklerin yapım hesaplarına değil, tipleştirilmiş direklerin seçim hesaplarına yer verdim.

Ağırlıklı olarak, her mühendisin karşılaşacağı 34,5 kV a kadar olan iletim hatları anlatılmış ve bu hatlar için tip tasarım örnekleri verilmiştir.

İletim hatlarının tasarımıyla uğraşacak mühendisler kitabın sonunda listesi verilen tüm tip tasarım kitapçıklarını illerdeki TED AŞ Müdürlüklerinden edinmelidirler.

Kitapta kuvvet birimi olarak kg yerine N birimi kullanılmıştır. Tip tasarımların ve Yönetmeliklerin N birimi ile yeniden düzenlenmesini ve tip tasarımların gözden geçirilerek bilgisayar ortamında yeniden hazırlanmasını öneririm.

Bu kitaptan öğrencilerin olduğu kadar, mühendis arkadaşların da yararlanacaklarını umuyorum.

- Yetkin Saner, İzmit 2004

Kapat