Sepetim (0) Toplam: 0,00
Hayriyye Nabi

HayriyyeDüzyazı, Osmanlıca ve Latinize Metin

Liste Fiyatı : 80,00
9786057670717
761192
Hayriyye
Hayriyye Düzyazı, Osmanlıca ve Latinize Metin
80.00

Nasihatname türü eserler genellikle iyiliği tavsiye edip doğruyu göstermek ve kötülükten sakındırıp yanlış davranışlardan uzak tutmak ilkesi ile yazılır. İnsanlar; iyiye, güzele ve doğruya yöneltilir. Hata ve kusurlar giderilmeye çalışılır. Hak, adalet, doğruluk, cömertlik, yardımseverlik gibi evrensel değerler hatırlatılır. Bireylerin eğitilerek topluma yararlı olması, devletin dirlik ve düzeninin sağlanması da amaçlanır.

Hayriyye, klasik Türk şiirinde hikemî tarzın temsilcisi Nâbî [1642-1712] tarafından kaleme alınmıştır. Mesnevi nazım şekliyle kaleme alınan eser 1660 beyit ve 35 bölümden oluşur. Başka bir eserin taklidi veya naziresi değildir, özgündür. Didaktik olmasına rağmen üslupta öğreticiliğin verdiği kuruluğa sahip değildir. Anlatımı yalın ve zarif, üslubu ise ustacadır. Keskin eleştiriler, anlaşılır dili ve sağlam ifadesi sayesinde sıkıcı olmaktan kurtulup yüzyıllardır zevkle okunur hale gelmiştir.

Prof. Dr. Kaplan Üstüner'in hazırladığı bu eserde Hayriyye'nin hem orijinalini hem günümüz Türkçesini hem de Osmanlı harfli yazımını okuyabileceksiniz.

Kapat