Sepetim (0) Toplam: 0,00
Heybe Sosyal Hizmet ve Sosyal Politika Dergisi Sayı: 2 Aralık 2021 Kol

Heybe Sosyal Hizmet ve Sosyal Politika Dergisi Sayı: 2 Aralık 2021

Liste Fiyatı : 28,00
3990000000189
762842
Heybe Sosyal Hizmet ve Sosyal Politika Dergisi Sayı: 2 Aralık 2021
Heybe Sosyal Hizmet ve Sosyal Politika Dergisi Sayı: 2 Aralık 2021
28.00

Bu sayıda, ruh sağlığı sistemi içerisinde insan hakları konusunu, sistemdeki farklı aktörlerin perspektifi ile tartışmaya açmak istedik. Ruh sağlığı sistemi, ruhsal hastalık tanısı almış kişilerin insan haklarının hayata geçirilmesi konusunda nerede durmaktadır? Sistem, bizzat kendi uygulamaları ile insan hakları ihlallerini nasıl gerçekleştirmektedir? Bu kapsamda, ruh sağlığı hizmetini sunanlar, hizmet alanlar ve onlara eşlik edenler (aileler), sistemde yaşanılan insan hakları ihlallerine ilişkin değerlendirmelerini, hakların gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak önerilerini ve olumlu deneyimlerini aktardılar.

İnsan hakları konusunu ele alırken ruh sağlığı sistemine ilişkin hizmet alma deneyimlerinin merkezde olmasını hedefledik. Bu nedenle, hizmet alanların ve bu süreçte onlara eşlik edenlerin deneyimlerine yer verdik.
Ruh sağlığı alanında çalışan farklı meslek gruplarının bakış açısının yansıtılmasıyla, profesyoneller arasında ortak bir dil oluşturma ve insan haklarına ilişkin tartışmaları ortaklaştırmayı hedefliyoruz.
Bu sayının, ruh sağlığı sistemi içerisinde yer alan tarafların deneyim ve perspektifleri aracılığıyla insan hakları vurgusunun daha güçlü olduğu bir sistemin inşasına katkı sağlaması dileğimizle...

İçindekiler:
Her Kelime Bir Evren:Her Yer Deli Dolu - Foucault, Deliliğin Tarihi Ve Delilik Politikası - İnsan Hakları Bağlamında Ruhsal İyileştirim: Hastalık Doğal, İyileşme Haktı - Günümüzde Nöropsikiyatrik İlaçların Etik ve Sosyal Boyutu - Hak Temelli Ruh Sağlığı Hizmetlerinde Bir Gereklilik: Destekli Karar Verme - Ruh Sağlığında İnsan Hakları - İnsan Hakları Bağlamında Psikiyatri Hemşireliği Bakımı - Ruh Sağlığı Alanında Sosyal Hizmet Uygulaması - Ruh/Akıl/Zihin Sağlığı Kimler İçin? - “Mavi At” Deneyimleri - Kendini Gerçekleştirme Hakkı: Bir Yolcunun Ruh Hali - Bir Ailenin Yaşam Penceresinden Hasta Haklarına Bakış - Sosyal Politikada Göz Ardı Edilenler: Kadın Ve Engelli Hareketinin Birlikteliği/Ayrılığı

Kapat