Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
%15
Kamusal İletişimde Bilgi Edinme Hakkı Tuğba Asrak Hasdemir

Kamusal İletişimde Bilgi Edinme Hakkı

Liste Fiyatı : 12,04 TL
İndirimli Fiyat : 10,23 TL
Kazancınız : 1,81 TL
9789759051327
604679
Kamusal İletişimde Bilgi Edinme Hakkı
Kamusal İletişimde Bilgi Edinme Hakkı
Dipnot Yayınları
10.23

Bilgi edinme hakkı konusunda nasıl bilgi edinirim, diye soruyorsanız, elinizdeki kitabı bırakmayın lütfen, karıştırın.
Konumuz, bilgi edinme hakkı. “neden bilgi edinme hakkı?“ dediğimizde, yanıtlardan mutlaka biri, “çünkü son dönemlerde çok gündeme gelen bir konu“ olacaktır. Bir başka yanıtın da “ günümüzde demokratik ve saydam bir devlet anlayışının oluşturulması bakımından çok önem taşıyan bir uygulama olduğu için“ biçiminde verilmesi büyük olasılıktır. Avrupa Birliği mevzuatına uyarlanma sürecinde, Türkiye'de de, bilgi edinme hakkı uygulamaları, 2004 yılından bu yana yürürlükte olan Yasa ve ilgili mevzuat uyarınca düzenlenmektedir.
Kitapta bilgi edinme hakkının Türkiye'deki serüveni ele alınırken, gerek sunuluş amacı gerekse düzenleniş biçimiyle, ülkemizdeki sistemle benzerlikler gösteren, hatta ona kaynaklık eden Avrupa Birliği düzlemindeki belgelere erişim hakkı uygulamaları ile her iki sistemde de meselenin can damarını oluşturan konu, yani sözü edilen hakkın, sınırları, sınırlanma sebepleri incelenmektedir.
Çalışmada söz konusu hakkın, devlet -yurttaş ilişkisinde, kamusal otoritenin aleniyeti ilkesinin gerçekleşmesine olan katkılarının irdelenmesinin yanı sıra, yurttaşın, siyasal iktidarı etkileme, denetleme çabalarına yönelik olarak sunduğu olanaklar da sorgulanmakta, önerilerde bulunulmaktadır.

Kapat