Sepetim (0) Toplam: 0,00
9786257599009
736020
Max ve Moritz (Çizimli)
Max ve Moritz (Çizimli)
33.00

Bu klasik çizimli hikaye kitabını hem çocuklar için hazırladık hem de yazara ve hikayeye dair derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler için donattık.

Max ve Moritz, 150 yılı aşkın bir süredir Alman çocuklarının okuyarak büyüdüğü bir Alman klasiği. Bir yazar ve karikatürist olan Wilhelm Busch, 1865 yılında bu eseri hayata getirir ve ardından çokça karikatüriste de afacan çocuklar temasını aşılayarak ilham olur. Bu keyifli eser kara mizah olarak kabul edilebilir ve kimi zaman bir çocuk kitabında görmeye alışık olmadığımız aşırılıklar gözümüze çarpar. İşte tam da bu yüzden Alman kültürünün çocuk hikayelerindeki farklılığı incelemek için biçilmiş kaftandır Max ve Moritz. İyiliğe iyilik, kötülüğe kötülük... Dolayısıyla kötücül şakaların da bir karşılığı olmalı. Kısacası, Wilhelm Busch'un ahlak görüşünün ve tabi ki Alman kültürünün öğüdünü taşır bu kitap.

Şiirsel bir dille, beyitler şeklinde yazılmış bu yedi şaka kitabı, edebi açıdan da değerlidir. Eğlenceli bir çocuk-genç çizimli hikaye kitabı olmasının yanında, Fihrist Kitap olarak bu çalışmayı yetişkinler ve araştırmacılar için de hazırladığımızı söyleyebiliriz. Bu yüzden Almanca asıl metni, son kısımda ek olarak sizlere sunmayı tercih ettik. Ayrıca kitabı bağlamına oturtacak bir çevirmen sonsözü ve Wilhelm Busch'un kendi hayatına dair kaleme aldığı öz yaşam öyküsü ile birlikte bu çalışmanın “Fihrist Standartlarına Uygun” hale geldiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

İyi okumalar dileriz.

Kapat