Sepetim (0) Toplam: 0,00
Nabi - Urfa'dan İstanbul'a Bir Melikü'ş-Şuara Mahmut Kaplan

Nabi - Urfa'dan İstanbul'a Bir Melikü'ş-Şuara

Liste Fiyatı : 36,00
9786258452280
760925
Nabi - Urfa'dan İstanbul'a Bir Melikü'ş-Şuara
Nabi - Urfa'dan İstanbul'a Bir Melikü'ş-Şuara
36.00

Klasik Türk edebiyatında hikemî şiir denilince akla ilk gelen isim Nâbî'dir. Hayatının önemli bölümü Urfa, İstanbul, Halep ve Şam arasında geçen bu büyük şair, çağdaşlarının takdirini kazandığı gibi öncülük ettiği hikemî şiirle de etkisini Tanzimat şairlerine kadar sürdürmüştür. Bazı beyitleri dilden dile atasözü gibi dolaşan Nâbî, gazelleri ve özellikle de Hayriyye adlı mesnevisiyle çağlar ötesine sesini ulaştırmış büyük bir şair olarak edebiyat tarihimizde yerini almıştır.

Kitapta Nâbȋ'nin hayatı, edebi kişiliği hakkında bilgi veriliyor. Türkçe Divan'ında yer alan bazı konular üzerinde duruluyor. Bunun yanında şiirlerinden seçilen örneklere ve şiirlerinin günümüz Türkçesi ile nesre çevirilmiş haline yer veriliyor.

Bu kitabın amacı, hikemî şiirin önemli temsilcisi ve öncüsü olup eserleriyle yaşadığı döneme, tarihe ayna tutan, devlet kurumlarına ve bireylere eleştirilerini çekinmeden yönelten hakîm, bilge bir şairi, Urfalı Nâbȋ'yi tanıtmak ve eserlerini okuma yolunda merak ve ilgi uyandırmaktır.

Kapat