Sepetim (0) Toplam: 0,00
9786257478502
759122
Süs Bitkileri Islahı (Türler)
Süs Bitkileri Islahı (Türler)
218.40

Bitki ıslahı, doğada mutasyon ve benzeri şekillerde binlerce yıldır süregelmiştir. Son yıllarda yeni tekniklerin devreye girmesi ve biyoteknoloji alanında yaşanan baş döndürücü gelişmeler, ıslah çalışmalarına da olumlu yansımıştır. Günümüzde ıslah, hızla hedefe ulaşma odaklıdır.

Ülkemizde süs bitkilerinde ıslah çalışmaları için yeterince bilgi akışı sağlayabilecek, temel bilgilerle modern teknikleri birleştirmeye yönelik basılı yayın olmaması önemli bir eksikliktir. Bu düşünceden hareketle hazırlanan Süs Bitkileri Islahı (Türler) kitabı, 15 bölümden oluşturulmuş ve her bölüm ülkemizde ıslah konusunda deneyimli bir ekip tarafından kaleme alınmıştır.

Kitabın birinci bölümünde, dünyada ve Türkiye'de süs bitkileri sektörünün durumu hakkında bilgi verilmiştir. Sonraki bölümlerde ise Bermuda Çimi, Gerbera, Gül, İris, Kalanşo, Karanfil, Kasımpatı, Lale, Orman Gülü, Sardunya, Siklamen, Terslale, Zambak ve Zinnia olmak üzere toplam 14 farklı türün; orijini ve tarihçesi, ekonomik önemi, taksonomisi, çiçek morfolojisi ve döllenme biyolojisi, ıslah amaçları ile geleneksel ve biyoteknolojik ıslah yöntemleri hakkında dünyada bilimsel ve teknoloji alanında yaşanan son gelişmeler ele alınmış ve gelecek trendleri hakkındaki bilgilere de yer verilmiştir.

Kapat