Sepetim (0) Toplam: 0,00
%20
Türk Boya SektörününSorunları ve Çözüm Önerileri Sevgül Işık

Türk Boya SektörününSorunları ve Çözüm Önerileri

Liste Fiyatı : 85,00
İndirimli Fiyat : 68,00
Kazancınız : 17,00
9786057353108
765186
Türk Boya SektörününSorunları ve Çözüm Önerileri
Türk Boya SektörününSorunları ve Çözüm Önerileri
68.00

Boya sektörü inşaat sektörünün tamamlayıcısı niteliğinde oldukça büyük bir alt sektördür. Türk boya sektöründe son yıllarda önemli gelişmeler yaşanmış, teknoloji ve kalite anlamında gelişmiş ülkeler standartlarına çıkılmıştır. Sektörde farklı boyutlarda pek çok üretici bulunmakla birlikte sektöre; üretim ve marka bilinirliği açısından önde gelen ilk 10 firma yön vermektedir. Sektörde pek çok üretici bulunmasına rağmen hammadde açısından dışa bağımlılık söz konusudur. Bu nedenle de emtia fiyatlarındaki artışlar ve döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar sektördeki fiyatları doğrudan etkilemektedir. Bu gelişmelerin sektörde faaliyet gösteren, üretici, toptancı ve perakendecilere farklı yansımaları olmaktadır. Ayrıca Türk boya sektörünün yapısı ve işleyişinden kaynaklı farklı sorunları bulunmaktadır.

Bu çalışmada boya sektöründe yaşanan sorunlar ele alınmış ve bu sorunların sektörde faaliyet gösteren işletmelerin finansal performanslarını nasıl etkilediği incelemiştir.

Araştırma sonucunda; dış pazarlara açılmakta zorlanan üreticilerin, iç pazarda ürünlerini satabilmek için sektörün işleyişini olumsuz etkileyecek vade ve opsiyonlarla satış yaptıkları, çek ve senetle yapılan bu satışların özellikle toptancıları risk altına sokarak finansal performanslarını olumsuz etkilediği belirlenmiştir.

Kapat