Sepetim (0) Toplam: 0,00
%15
Üç Tarz-ı Siyaset Yusuf Akçura

Üç Tarz-ı Siyaset

Liste Fiyatı : 10,00
İndirimli Fiyat : 8,50
Kazancınız : 1,50
9799751603684
543812
Üç Tarz-ı Siyaset
Üç Tarz-ı Siyaset
8.50

Yusuf Akçura; yirminci yüzyıl başlarında düşünce hayatımızda büyük bir ivme kazanan ve hem siyaset hem de kültür hayatımızda açık bir şekilde meyvelerini gördüğümüz Türkçülüğün akla gelen en önemli simalarındandır.

Hatta birçok araştırmacı Yusuf Akçura'yı Türkçülüğün babası; üzerinden bir asırdan fazla zaman geçen, Türk gazetesinde yayınlanmış makalesi "Üç Tarz-ı Siyaset"i de Türkçülüğün manifestosu olarak kabul etmişlerdir. Akçura, bu önemli makalesinde dönemin üç önemli siyasi akımı olan Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülüğü ele almış ve bu akımların müspet ve menfi yanlarını, ayrıca hangi nispette tatbik edilebilir olduklarını mevcut örnekler üzerinden tartışmıştır.

Kitabımızda, Akçura'nın bu önemli makalesi Kahire ve İstanbul'da kendi sağlığında yapılmış baskılar karşılaştırılarak yayına hazırlanmıştır. Hem Latin harflerine aktarılmış hem de bugünkü Türkçeye uyarlanmış metinlerini sunduğumuz "Üç Tarz-ı Siyaset", Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanacak Yusuf Akçura külliyatının ilk eseri olması bakımından da büyük önem taşımaktadır.

Kapat