Sepetim (0) Toplam: 0,00 TL
%20
Hubris Sendromu Ş. Alev Uysal

Hubris SendromuLiderlerin Gizli Hastalığı

Liste Fiyatı : 30,00 TL
İndirimli Fiyat : 24,00 TL
Kazancınız : 6,00 TL
Taksitli fiyat : 4 x 6,00 TL
9786057877352
363111
Hubris Sendromu
Hubris Sendromu Liderlerin Gizli Hastalığı
Siyasal Kitabevi
24.00

Çevremizde; dış görünümüne önem veren, yapmacık, ilgi görme arzusu içinde olan, dikkat çekmeye çalışan, kendilerini eleştirmeyen (histrionik), ne pahasına olursa olsun kendini haklı çıkaran ve karşı tarafın duygularını hiçe sayan (antisosyal), aşırı özgüvenli, pişmanlık yaşamadan karşı tarafı değersizleştiren, sömüren ve kendisinden başkasını düşünmeyen (narsistik) kişileri görürüz. Bu kişilik bozukluklarına güç ve başarı da eklendiği zaman ortaya çıkan hubris sendromlu kişilere sosyal hayatımızda, iş hayatımızda sıklıkla rastlamak mümkündür. 

Özellikle narsistik kişilik bozukluğuyla güçlü ilişkisi olan hubris sendromu; insanları alçakgönüllülük ile iktidar sarhoşluğu arasında kesintisiz bir savaşa sürükleyen insani kusur olarak karşımıza çıkıyor. Kibir ve kusursuzluk büyüsü, kendisini hesaba çekecek otoritenin varlığına inanmamayı da yanına alarak kişinin kendisini aşırı yüceltip, muhatabını aşağılandığı bozuk bir ilişkiyi ortaya koyuyor. Söz konusu yapıdaki kişiler ortaya çıkan bu kibirli sanrılarıyla kendilerinin altında çalışan ya da kendilerine inanan insanların mutlak sadakat göstermelerini bekler. Oysa ki kibir ve kusursuzluk sarayında yaşansa bile alınan tek bir nefesi dahi kontrol edebilmek mümkün mü? Bir gün aynaya baktığımızda karşımıza çıkma ihtimali olan bu sendromu; ‘’Herkes aynı şeyi yapıyor’’ düşüncesi ile değil, ‘’Yaptıklarımın hesabını tek başına vereceğim.’’ Düşüncesiyle karşılamak gerekmez mi?

Kişilerin kendilerini bir adım daha öteye taşıyarak başarmak istedikleri ya da kendilerine koydukları hedeflere ulaşabilmek için yapabileceği her şeyi kendilerine hak görmeye başladıkları; ‘’Ben şeytanla savaşıyorum, bir anlamda Tanrının işini yapıyorum.’’ Gibi sözler söyleyen hubris-Nemesis kompleksi özellikleri taşıyan örnekleri geçmiş dönemlerde ve günümüzde görmek mümkündür.

Hubris sendromuna yakalanmanın sebepleri nelerdir?, Hubris sendrolmu kişilerin özellikleri nelerdir?, İletişim tarzları nasıldır?, Çevresi üzerine etkileri nelerdir? Problem yaşamamak için çözüm önerileri nelerdir, Bu sendroma yakalanmamak için alınacak tedbirler nelerdir?, Bu sendroma yakalanmamak için alınacak tedbirler nelerdir? Gibi birçok sorunun cevabını elinizdeki kitapta bulacaksınız.

Kapat