Sepetim (0) Toplam: 0,00
9786257849265
767659
Üst-Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Sepsis
Üst-Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Sepsis Tanı-Tedavi
295.00

Sonsuz Pandemi: Solunum Yolu EnfeksiyonlarıHerkesten, her olaydan öğrenilecek bir şey vardır. Yeter ki geleceğine yatırım yapan,düşünen, açık bir beyin olsun. Ancak bundan daha önemlisi, kendini geliştirmeyi ödüllendiren,ön açan bir sistemi kurmaktır.
Sir Osler ne demişti? "Boğazı muayene etmemek affedilmez bir hatadır. İyi tanı koyanbir klinisyenin bir parmağı boğazda, bir parmağı da rektumda olmalıdır.”Solunum yolları, her nefeste vücudun dış ortama açılıp kapanan limanı, gümrükkapısıdır. Nefes, dışarıdan yaşamsal maddeyi, oksijeni alma yolu olduğundanen savunmasız kapıyı da oluşturur. Bu nedenle de solunum yolları saldırıya en açık,en kırılgan cephe hattıdır. Hekimlik, en kritik sınavını bu hatta verir. Yaşam- ölümarasındaki keskin çizgi bu savunma hattından başlar.Enfeksiyonlar gelişmiş ülkelerde giderek daha az görülmekteyse de gelişmekteolan ülkelerin hala en sık ölüm nedenleridir. Solunum yolu enfeksiyonları basit vetekdüze bir grup değildir. Gelip geçici, önemli bir sorun yaratmadan kaybolan üst solunumyolu enfeksiyonlarından ölümcül pnömonilere, kronik bronşitten ampiyeme,bronşektaziye kadar geniş bir yelpazede incelenmektedirler.
Tüm bunların ötesinde, 2019 sonundan itibaren hepimize ‘artık hiçbir şey eskisigibi olmayacak' dedirten COVID-19 pandemisi önemli değişikliklere yol açtı. ArtıkÜSYE semptomları gösteren hastalar öncelikle ‘acaba COVID-19 olgusu mu?' endişesiyledeğerlendiriliyor ve hem hasta hem de hekim bu gölgenin altında yaşıyor.

Kapat