Sepetim (0) Toplam: 0,00
%22
Mükrime Sitti Şah Sultan Murat Aykaç Erginöz

Mükrime Sitti Şah SultanFatih'in Eşi Elbistanlı

Liste Fiyatı : 18,00
İndirimli Fiyat : 18,00
Kazancınız : 0,00
Taksitli fiyat : 9 x 2,20
%22
Temin süresi 5 gündür.
9786059366045
559746
Mükrime Sitti Şah Sultan
Mükrime Sitti Şah Sultan Fatih'in Eşi Elbistanlı
Arion Yayınevi
18.00

Fatih Sultan Mehmed, en önemli sultanlarından biridir Osmanlının; İstanbul'u almasıyla da ister Müslüman ister Hıristiyan tüm dünyanın öne çıkan önemli şahsiyetlerinden biri olarak tarihe de taht kurmuştur. Onun tahta çıkması, sanat ve bilimle olan ilgisi, dehası hep söz konusu edilmiş ve bu konuların her birinde gösterdiği sıra dışı konumlanışıyla da kendisinden söz ettirmiş bir sultandır, tarihsel kişiliktir.

Murat Aykaç Erginöz daha farklı, henüz yaygın bir biçimde tanınmayan eşlerinden birini, Elbistanlı Mükrime Sitti Şah Sultan'ı oyunun temel karakteri olarak ele alıyor. Bu karakterin çevresinde tüm tarihsel bilgileri işlerken, zamanın önemli kişilerinden evliliklerine, taht kavgalarına ve harem yaşamına kadar geniş bir alana uzanan bir eser çıkıyor ortaya: Fatih'in Eşi Elbistanlı Mükrime Sitti Şah Sultan.

Oyunun kitap olarak basımı için yazılan önsözde de konu bilimsel olarak, değişik tarihçilerin gözünden son derece öğretici bir biçimde aktarılıyor. Sahnelendiğinde önemli bir ilgi göreceği kuşkusuz olan bu oyun, kitap olarak da son derce keyifle okunup, tarihsel bazı bilgileri de aktarırken öğretici bir nitelik de taşıyacaktır.

Kapat